Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Diş Ağrısı Belirtileri | Bursa Dişhekimi | Dentbalat
Diş Ağrısı Belirtileri
Diş Ağrısı Belirtileri

Diş Ağrısı Belirtileri

18 Mayıs 2020, 16:49

Diş ağrısı yaşadığımız en zorlu sağlık sorunlarından biridir. Dişlerde meydana gelen çürükler, eski dolgulardan kaynaklanan sızıntılar, diş eti problemlerine bağlı olarak gelişen hassasiyet gibi sorunlar diş ağrısını beraberinde getirmektedir. Diş ağrısı hafif sızlama şeklinde olabileceği gibi farklı durumlarda daha ağır seyrederek dişte şiddetli zonklama tarzı ağrıya sebep olabilir. Özellikle sinir dokusunun sorun yaşamasına bağlı olarak gelişen bu ağrılar şiddetli ve dayanılmaz olabilmektedir.  Çeneye ve başa vuran ağrılarda diş sorunlarına örnek gösterilebilecek olan ağrılardandır.

Diş Ağrısı Ne zaman Ortaya Çıkmaktadır?

 

Diş ağrısının birçok farklı sebebi olabilir. Tedavi için öncelikle ağrının sebebi bulunmalıdır. Diş ağrısının en sık rastlanılan sebebi diş çürükleridir. Çoğu zaman diş çürükleri hastanın temizlemeye zorlandığı dişlerin ara yüzlerinden başlar. Başlangıç aşamasında hasta içerden başlayan çürüğü farkedemediğinden çürük ilerlediğinde ve ağrısı olduğunda hekime başvurmaktadır. Diş ağrısı çürük dişlere bağlı oluşmasının yanında diş eti problemlerine bağlı olarak ta gelişebilir. Özellikle diş üzerinde oluşan diş taşlarının temizlenmemesi ve   diş etine zarar vermesi de  etkendir. Bu durumda da bir ağrı söz konusu olabilmektedir. Bunun dışında halk arasında 20 yaş dişleri olarak bilinen üçüncü büyük azı dişleri de çenelerin en arkasında yer aldığından sıklıkla sürmeye yer bulamaz ve gömülü olarak kalırlar. Sürme aşamasında öndeki dişe ve çeneye baskı yaparak ağrıya sebep olabilirler.

 

Diş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

 

Diş ağrısının tedavisi öncelikle ağrının kaynağının tespit edilmesiyle başlar. Diş ağrısının sebebi bulunduktan sonra uygulanacak yöntemler belirlenir. Diş hassasiyeti sebebiyle gelişen ağrıların giderilmesi için hassasiyet giderici ajnların kullanılması gerekir. Eğer ağrı diş çürüğünden kaynaklanıyorsa çürük diş mutlaka tedavi edilmelidir. Dişin pulpasına ulaşmamış küçük çürükler için dolgu tedavisi yapılabiliyorken, daha ileri çürükler kanal tedavisi gerektirebilmektedir. Özellikle gece ortaya çıkan ağrıların nedeni hormonal değişiklerle damar içi basıncın artması ve damarsal genişlemelerin diş üzerinde sinirlere baskı yapması ile ilgilidir. Gece başlayan diş ağrıları için yapılabilecek en doğru şey bir hekime başvurmaktır.

 

 

Diş ağrısı yaşadığımız en zorlu sağlık sorunlarından biridir. Dişlerde meydana gelen çürükler, eski dolgulardan kaynaklanan sızıntılar, diş eti problemlerine bağlı olarak gelişen hassasiyet gibi sorunlar diş ağrısını beraberinde getirmektedir.

 

 

Diş Ağrısını Geçirmek İçin Yapılan Yanlışlar

 

 

Diş ağrısı elbette dayanılmaz bir sorundur. Ancak diş ağrısını geçirmek için yapılan ciddi yanlışlar söz konusudur. Özellikle ağrıyan dişe alkol koymak bunların başında gelmektedir. Alkol geçici olarak ağrıyı geçirecektir ancak diş yapısına ve diğer dişlere ciddi oranda zarar verecektir. Bir diğer ağrı geçirmek tekniği ise kolonya koyma yöntemidir. Halk arasında oldukça sık uygulanan bu tercih son derece yanlış bir seçenektir. Diş ağrısı için yapılması gereken en önemli tercih en kısa sürede bir diş hekimine başvurmaktır.